Upoznajte Marinu Upoznajte Sanju

• Učitelj glazbene kulture  •

Ja sam Tvrtko Hrelec.

Ne znam kako u kratkim crtama pokušati sebe opisati, a da odmah na početku ne spomenem glazbu. Kao dijete od rođenog Zagrepčanina s Trešnjevke i Dalmatinke s Pelješca, razvijao sam podjednaku ljubav i prema sjeveru i prema jugu, i prema bečkoj školi i prema neposrednoj ljudskosti, i prema vješto skladanoj orkestralnoj glazbi i prema pučkoj klapskoj pjesmi. Isto kao što sam naučio slušati sve glazbene stilove i u njima naći nešto lijepo i zanimljivo, također sam naučio to vidjeti i čuti u djeci, različitim ljudima.

U odrastanju mnogih generacija tijekom rada u školi jasno sam uvidio koliko svatko od nas ima svoj životni put ucrtan od malih nogu. Ponekad je taj put svima kristalno jasan, a ponekad je sakriven i treba ga pronaći. U učiteljskoj profesiji to gledam kao osnovni motiv – pronaći taj skriveni put, osvijestiti ga kod svakog djeteta. Kako to postići na satu glazbene kulture? Sa puno smjeha, razgovora, crtanja, sviranja, pjevanja i slušanja. Sa kontinuiranim nastojanjem da iz tjedna u tjedan svako dijete u razredu doživi nešto glazbeno lijepo. Sa nastojanjem da nauči prepoznati i zavoli životno lijepo. To je moj motiv kao glazbenog pedagoga, ali i kao čovjeka.