Tehnologija u nastavi i programiranje

Danas nema roditelja koji se ne bori s “ekranima“. Oni mame našu djecu sa svih strana.

Tableti i laptop računala dostupni su i u našoj školi, no mi ne prolazimo iste muke. Uz uvijek neku novu knjigu s kojom se udobno smjeste u foteljicu, stolce i dekice koji postaju dvorac, kamenčiće i travke kojima grade mozaik ili dom za mrave, romobile i role kojima slobodno jure na svježem zraku, računala tek povremeno privuku našu djecu. Tada slobodno koriste alate za učenje, uvježbavanje i istraživanje tema koje ih zanimaju.

Zabavan nam je i Micro:bit – mikroračunalo kojim polako ulazimo u svijet programiranja.

Dio smo Code Club mreže te pomoću Scratch-a, programa koji podsjeća na slaganje Lego kockica, postajemo kreatori, a ne samo konzumenti digitalnog sadržaja. Sami stvaramo svoje animacije i igrice. Ponekad nije lako slijediti svaki korak, treba biti strpljiv i pomoći svom prijatelju, ponekad se svi zajedno uzrujamo jer nas računalo ne sluša, ali nema odustajanja jer svaki je napor vrijedan ponosa i sreće kad zaigraš igricu koju si sam stvorio.